גת חבשי

בדומה לסוגי מינים רבים של צמחים, גם צמח הגת מונה כמה סוגים משלו. הגת החבשי הוא אחד מהמינים הללו ובדומה לסוגים אחרים ממשפחתו, גם הוא בעל יתרונות דומים, אשר מעט שונים, ואפילו יותר טובים בחלק מהמשתנים לעומת אחיו במשפחה. אם חשבתם שכל עלה גת שנצרך גדל בישראל אז אתם טועים - הגת החבשי מיובא ישירות מאתיופיה שלוש פעמים בשבוע (כחלק ממהלך שנחקק ב-2004), ויש לחלק מזני הגת החבשי מראה ייחודי ביותר המקל על זיהויו.

יתרונות הגת החבשי
את  הסגולות אשר נאמרו על צמח הגת, ורבים צורכים אותו בלעיסה מהנה כאוות נפשם, ניתן לציין לטובה פי כמה על צמח הגת החבשי, מאשר זנים אחרים של צמח הגת. כל המעלות מוגברות בזן זה - בין אם בערנות, ובין אם בתפקוד המיני. בהקשר למתכון להרזיה כמדכא רעב או כמקל כאבים מסויימים - הגת החבשי הוא חברכם הטוב! מכיוון שהוא מיובא ישירות מאתיופיה, מלבד זן הקימבו שלעתים ניתן למצוא בישראל, עלותו של הגת החבשי טיפה יקר יותר משאר עלי הגת (אבל טיבו מכפר על המחיר).

סוגי זנים של הגת החבשי
הגת החבשי חובב השמש נצרך על ידי רבים החובקים בצמח הגת. הידועים שבו הם אבי המסמרים (אבו מיסמר - בגלל צורת המסמר בקצה גבעולו), גלמסו והקימבו. הגת החבשי נחשב "לעליית מדרגה" בקרב צורכי עלי הגת - השפעתו על לועס הגת חזקה יותר מאשר זנים אחרים אחרים של צמח הגת, בעיקר בשל ריכוז חומר הקאתינון שבו (חומר הקאתינון גורמת למשתמש בו לעירנות מוגברת). על כן, צמח גת החבשי לא מומלץ לבעלי לב חלש וכיוצא בזה.