גת אדום

כמו הרבה צמחים בטבע גם "גת" הוא שם כללי למשפחה אשר תחתיה נמצא זנים שונים של אותו הצמח. במקרה של הגת הבדל בולט בין זנים שונים נוכל למצוא בגוון ובצבע וכינוי הזנים, לפחות בשפה העממית, ייגזר מצבעם. לדוגמא: גת אדום.

גת אדום הינו שם נוסף לזן המכונה "גת חבשי" המגיע אלינו במקור מאתיופיה. גוון העלים השולט הוא ירוק כהה עד כהה מאוד בעוד הגבעולים וקצוות העלים מקושטים בצבע בורדו. הגת האדום מגודל כיום בארץ במספר מוקדים אך עדין קיים ייבוא מידי פעם של עלי גת אדום טריים מאתיופיה היא מקור הצמח כאמור ובשל כך גם כינויו השונים ("אתיופי", "חבשי"). יש הטוענים כי חלק מזני הגת האדום המגודלים בישראל הם שיפור גנטי של גת "בלדי".

השפעת הגת האדום
ריכוז החומר הפעיל בגת אדום גבוה יותר מאשר בזני גת אחרים ולכן השפעתו ניכרת תוך זמן קצר ולפרקי זמן ממושכים יותר. כך גם "אורך חיי המדף" שלו אשר יכולים להגיע בקירור לעד מספר שבועות!!!!

גידול גת אדום
חיפושים של גת באינטרנט יכולים להוביל למודעות למכירת שתילי גת. לכאורה פשוט!!!! קונים שתיל, מגדלים בעציץ ויכולים ללעוס בלי הצורך בהזמנת עלי גת. זה נכון ונחמד לגבי נענע..... 
גת אדום ידוע כזן רגיש יחסית לטפילים ומזיקים והגידול שלו צריך להיות מקצועי על מנת להגיע ולספק מוצר איכותי. ובלי שום קשר מומלץ לבדוק את העלים בטרם הלעיסה מחשש חרקים, מזיקים וכו'.