האם הגת חוקי

צמח הגת הפך בשנים האחרונות לטרנד פופולרי ביותר, ולא רק בקרב העדה התימנית. מסתבר שבכל פאב תל- אביבי שני כמעט מוכרים אותו בתור משקה. עדיין לא ברור האם הוא מהווה אלטרנטיבה או סוג של ברירת מחדל למחפשי הסטלות למיניהם, אך מה שבטוח הוא שהרשות למלחמה בסמים כבר הטילה על הגת סנקציות והגדירה אותו כסם בעל השפעות שליליות. עם זאת, קיימים הבדלים חוקתיים בין הצמח עצמו לבין המשקה המופק ממנו. כל התשובות פה.

לעיסת גת או שתיית גת
עדיין לא ברור מה בעצם ההבדל בין שתיית הגת לבין לעיסת העלים שלו. אולי למשקה המופק יש פשוט תדמית שלילית של משקה אלכוהולי מסוכן וכך גם היחס אליו. המחקרים האחרונים טוענים שבמיץ  הגת יש רכיבים  מסוכנים כמו קטינון וקטאין, שעל פי פקודת הסמים הם אסורים למכירה כשהם במצב נוזלי. העניין גם שהמשקה נמכר בסיטונות בפיצוציות שונות בצורה פירטית, ממש כמו ה"חגיגת" או ה"מבסוטון", ויתרה מכך- מוסיפים לו חומרים שונים לאחר שמעבדים אותו לנוזל. על ההשפעות שלו עוד אפשר להתווכח. לעומת זאת, לעיסת העלים היא חוקית לגמרי ואפשר גם לגדל את הצמח בגינה בצורה חופשית.

גת במקום קנביס
ניתן להתווכח על זה. צעירים רבים וגם מבוגרים צמאים לחוויות שחרור ופורקן שונות. אז אמנם לא ניתן לעשן את צמח הגת, אך בהחלט קיים בו פוטנציאל לתחושות המדמות סטלה, או לפחות סמי- סטלה. הגת לא יכול להוות אלטרנטיבה לחשיש או קאנביס מבחינת התחושה והאפקטים, אך הוא הצמח החוקי היחידי כרגע שמתקרב אליהם. ההשפעות של הגת הן רבות ויש הטוענים שעל כל אחד הוא משפיע אחרת: יש כאלה שהגת גורם להם להיות פעילים וערניים יותר, יש כאלה שהוא מעורר אצלם את החשק המיני ולמעשה מהווה בכך תחליף לוויאגרה. הלעיסה יכולה לגרום לתחושות אופוריה, שמחה, התרגשות והיא מגבירה את כושר הריכוז, הביטחון העצמי, השראה מועצמת ודיבור מוגבר.

חוקי הגת בארץ לעומת העולם
לעומת הרבה מדינות בעולם שהוציאו את הגת אל מחוץ לחוק, בישראל התקנות כלפיו עוד ידידותיות. עד לא מזמן הגת היה נמכר בצורה חופשית בכל מקום בישראל. אך בעקבות מכירת כדורים המכילים חומרים אסורים שנמצאים גם בגת, עלה דיון בכנסת בו הוחלט להציב את המשקה המעובד ברשימת הסמים האסורים. השימוש בגת בצורתו הטבעית כצמח הותר על כנו. בהולנד לעומת זאת, הוצא הגת אל מחוץ לחוק. הגת נאסר לשימוש גם בארצות הברית, במצרים, בגרמניה ושאר מדינות באירופה. עם זאת, הוא הותר לשימוש בחלק ממדינות האיחוד האירופי ובבריטניה.