סיפורים ואגדות על לעיסת צמח הגת

לא רק מהפרת ועד החידקל - עלי הגת יצרו הדים רבים עד שהפכו ל"כדור-שלג" בלתי ניתן לעצירה, בכל הקשור לסיפורים ואגדות שנאמרו עליהם בדברי הלל מחכמים, קשישים ורבנים! אז בואו תתקבצו גם אתם בתכזינה קטנה, וקראו את מעללי הצמח המדובר - הגת!

מה הסיפור עם עלי הגת - אגדות תימן
הפופולריות סביב עלי הגת הגיעה מתימן, אבל היסטוריונים מצאו שהעלים נסחרו והגיעו דווקא ממדינתם השכנה - אתיופיה! ככל שחלף הזמן עלה הביקוש לעלים בכל רחבי תימן (וכנראה בגלל זה גם ירד מפלס המים איתו..), בין לבין השתחל איזשהו סיפור מעשיות על עז, אשר רועי צאן תימנים עקבו אחריה וגילו שהיא ניזונה מצמח מדברי שגדל לו באמצע השממה. אותה עז הלכה כאמור שעות ולא הראתה סימני עייפות לאחר האכילה מן הצמח. יש גם עיוות קל לאגדה - העז הייתה שייכת לרועה צאן והיא זו שמשכה את תשומת לבו כי הייתה חזקה וחסונה יותר משאר העזים, והוא זה שעקב אחריה עד למציאת העלים. 

ציטוטים נבחרים על גת
גת, או יותר נכון קאת מפי אזרחים ערביים, נמצא על פי פרשנים ככזה הנזכר מספר פעמים בתלמוד ובתנ"ך. לדעת אחד מגדולי החכמים בתימן, ה"קניא" אשר נזכר במסכת ברכות של התלמוד, הוא מקור שמו של הצמח. על פי ספר בראשית, פרק כ"ג פסוק ב' (ואתם מוזמנים לפתוח את הפסוק), פירושו אשר ניתן על ידי יונתן בן עוזיאל מסביר את מקור השם, בכותבו כך: "וקטע קיסין דקיתא ותאנתא ודקלא דחזיין לעלתא" (לדוברי ארמית זה כנראה יהיה יותר קל להבנה).

גת - הלכה למעשה
היום הגת משמש כאלטרנטיבה רפואית למגוון בעיות בגוף - בין אם זה לחזק את העירנות, סביר להניח שצמח הגת עושה את עבודתו נאמנה יותר מכל חטיף אנרגיה אחר. באשר לבעיות לחץ דם, בעיות סוכר ובעיות של עודף משקל - הגת לא מפסיק לאכזב. יש גם ממצאים אשר מראים על הקלה בדרכי הנשימה לאחר לעיסת עלי גת. לא חסר סגולות לעלי הגת אשר מתועדים ברחבי הארץ והעולם כולו - מה שבטוח, המחקרים הללו אשר מראים את אותם שיפורים הם לא רק סיפורים ואגדות על לעיסת צמח הגת!