חליטות גת

המטבח כבר ידע שימושים רבים לעלי הגת: תוספת לסלט או לסנדוויץ', ואם תשאלו כל עולה מאתיופיה, הוא כנראה יאשש לכם שנכון הדבר. אבל עלי הגת משמשים למרכיב חיוני של עשיית תה, ולא סתם תה, אלא תה חלוט! אז בזמן של עשר דקות בשהייה והכנה במטבח, גם אתם תוכלו ליהנות מחליטות תה משובחות!

מהי חליטת גת
הצרפתים נוהגים לקרוא לזה "בלנשה", אבל בין אם הם המציאו את השיטה הזו או שרק נתנו לה שם עממי, החליטה משמשת שפים על פני מגוון נרחב של מאכלים, ולא רק לצורכי הכנת תה! החליטה עצמה נעשית כאשר מחממים את המזון או את עלי התה והגת בטמפרטורות גבוהות אך לא רותחות, כך שהטעם עצמו נשמר. ביהדות שיטה זו נהוגה גם כן, אבל לא עושים בה שימוש בשבת על פי איסורי ההלכה.

איך חולטים עלי גת?
על מנת להכין חליטות גת, יש קודם כל לכתוש את העלים היותר רכים שבצמח. ניתן גם לקחת את הניצנים שבענפים, על מנת להוסיף נפח לחליטה המרווה את הצימאון. את העיסה הגולמית ניתן לשים לאחר מכן בכוס, בקערה או בכלי קיבול כלשהו ולהוסיף לה מים חמים, אך שוב, לא רותחים. את אותה חליטה של גת, ניתן לשפוך לקנקן בעזרת מסננת, אשר לה ניתן להוסיף לימון, סוכר ואפילו נענע -והרי לכם חליטת תה אמיתית!  

מתכון לתה גת חלוט
עשרה גרם של עלי גת או עלי בייבי גת, כפית סוכר לאלו אשר אוהבים את התה שלהם מתוק ואשר מעוניינים להוריד מהמרירות, תמצית לימון לאחר הוספת המים החמים, וכדי שיהיה לכם משקה נקטר אמיתי - הוסיפו כפית קינמון או הל ושתו לרוויה!