איסור לעיסת גת בצה"ל

לכל החיילים שאוהבים ללעוס גת בזמנם הפנוי. דעו שאם תתיפסו בלעיסת גת בבסיס או לפני שהגעתם לבסיס תוכלו להישפט על כך באותה מידה שצרכת סמים חמורים או שהייתם תחת השפעת אלכוהול. בצבא החליטו לא לבדוק כל חומר לפני שהכניסו אותו "לרשימה השחורה", ולכן כל מי שימצא צורך סם שמעורר או מדכא את מערכת העצבים ייתכן ויישפט על כך בבסיסו.

מהו צמח הגת?
גת או קאת הוא צמח שמקורו ממזרח אפריקה ומחצי האי ערב בעיקר תימן ועומאן. צמח הגת ידוע ברבים כתוסף תזונה המסייע בדיכוי התאבון ובעוררות החשק המיני. לצמח הגת יש תופעות רבות נוספות שכל אחד נחשף אליהם בצורה שונה. לעיסת הגת יכולה לגורם לתחושה של שמחה או אופוריה קלה ובנוסף יכולה לגרום לשיפור בריכוז, תחושת ערנות ועוד. על פי רוב המחקרים לא הוכח שצמח גת גורם לתחושת התמכרות.

גת בצבא
לאחר מבצע "צוק איתן" ב 2014  אישרו בצבא את איסור לעיסת גת בצבא. עד לאותו היום, צמח הגת היה במין "ריק" מבחינת אכיפתו של הצמח. במדינת ישראל צמח הגת מאושר למכירה ולשימוש עצמי בצורתו טבעית בלבד. וזאת מכיוון שלא הוכח שהצמח גורם להתמכרות או להשפעות שליליות על המשתמש. מנגד, בצבא החמירו אם המשתמשים בצמח הגת, וכיום מי שישתמש בצמח בבסיס או יכנס לבסיס והוא תחת השפעת הצמח, ייתכן ויישפט על שימוש בחומר אסור.

פקודת חומרים משכרים
צמח הגת הידוע במעלותיו הרבות אינו החומר היחיד שהצבא אוסר את השימוש בו. הצבא החליט לעגן את כל החומרים האסורים בשימוש בצבא בפקודה שנקראת "פקודת חומרים משכרים". תחת פקודה זו הוכללו כל החומרים שממריצים או מדכאים את מערכת העצבים. בנוסף, הפקודה מחדדת את העובדה שחיילים יוכלו להישפט על השפעת חומר משכר גם אם הוא לא צרך אותו בבסיס.