מיתוסים ששמענו על לעיסת גת

שמעתם שהיא מגבירה את כוח הגברא, מדכאת את התיאבון, מרימה את מצב הרוח, ושהיא ממריצה את מחזור הדם. אולי שמעתם גם שהיא עלולה לגרום להתקפי לב, להתקפי חרדה ולדיכאונות. אז מה מכל זה נכון ומה מיתוס? יצאנו לבדוק את המיתוסים הנפוצים על עלי הגת ולנסות לעשות סדר בשמועות אחת ולתמיד. במדינות רבות לעיסת עלי גת נחשבת בכלל לפעילות חברתית, ללא שום קשר לכל התופעות הנילוות ולסגולות הרפואות שציינו כאן. נהוג ללעוס את עלי הגת בישיבה עם חברים בשעות הערב או אחה"צ, לדבר על היום שעבר, וליהנות מפעילות חברתית נעימה.

לעיסת עלי גת מדכאת תאבון
נכון! לעיסת גת (או שתייה של מיץ גת) גורמת לדיכוי תאבון ומסייעת בתהליך הדיאטה. בדיוק בגלל זה בשנים האחרונות אנו עדים לכניסתם לשוק של תה עלי גת או מיץ עלי גת שיבטיחו לנו גוף רזה וחטוב. שימו לב שכמו כל דבר אחר בחיים אין כאן פתרונות קסם. עלי גת יכולים לסייע לתהליך הדיאטה ולתמוך בו אך לא להחליף לחלוטין שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית.

לעיסת עלי גת מגבירה את כוח הגברא
לא נכון! כלומר אולי זה כן נכון אבל אין לכך אישורים רשמיים ממחקרים שנעשו בתחום. התימנים, שלעיסת גת היא חלק בלתי נפרד ממסורת העדה שלהם, ישבעו שעלי הגת מגבירים את כוח הגברא שלהם ומשפרות את הביצועים. לצערנו לא נוכל לתת לכך אישור רשמיכך שתצטרכו לבדוק בעצמכם.

לעיסת עלי גת מרימה את מצב הרוח
לא נכון! לעיסת עלי גת לא משפרת באופן מיידי את מצב הרוח כך שאם אתם בדיכאון ומצפים שכמה עלים יפתרו הכל, תשכחו מזה. מה שכן, שתייה של מיץ גת יכולה לגרום אצל חלק מהאנשים (לא אצל כולם) לתחושה של שמחה ואושר. האם זה אצל כולם? גם כאן תצטרכו לבדוק בעצמכם.

לעיסת עליגת מגדילה את הסיכוי להתקף לב
נכון! מחקר רשמי שנעשה בשנים האחרונות מצא שבין אנשים שנוהגים ללעוס עלי גת נמצאו שיעורי תמותה גבוהים יותר מהתקף לב. אבל רגע לפני שאתם יורקים את כל מה שבפה שלכם, נספר שכמו כל מחקר גם התוצאות במחקר הזה אינן חד משמעיות. ייתכן והגורמים להתקפי הלב היו אחרים, כך שלא בהכרח שעלי הגת גרמו לכך. כל העניין הוא לשמור על מינונים סבירים ולא להגזים.

לעיסת עלי גת מובילה להתקפי חרדה ודיכאונות
נכון ולא נכון. אם תקפידו על מינון סביר ועל לעיסה של עלי גת כחלק מפעילות חברתית, סביר להניח שלא תסבלו מהתקפי חרדה או דיכאונות בעקבות זה. יחד עם זאת, אנשים שצרכו מיץ גת בכמויות גדולות מדווחים על התקפי חרדה שפקדו אותם. גם במקרה הזה כל הסוד הוא לצרוך במינון סביר.