לעיסת גת ושתיית מיץ גת בראי החוק

יש אנשים שמוכנים להישבע ששתייה של מיץ גת משפיעה עליהם כמו אקסטזי או כל סם קשה אחר. יש את אלו שלועסים עלי גת ומרגישים בסאטלה כאילו עישנו ג'וינט מריחואנה שלם לבד. ויש את אלו שטוענים שזה לא עושה להם כלום. אז מה באמת ההשפעה של עלי גת? בדיוק כמו בסמים לא חוקיים, גם כאן ההשפעה תהיה שונה על כל אחד. חלק ירגישו התרוממות של מצב הרוח, נמרצות יתר, שמחה וחשק לרקוד, וחלק לא ירגישו כלום. לחלק יהיה דאון ביום שלמחרת, הם ייכנסו לדיכאון וירגישו מתח וחרדה, וחלק לא ירגישו דבר. ומה אומר החוק לגבי עלי הגת? ובכן, כאן המצב מעט מורכב יותר. הנה כל הפרטים.

החוק מתיר לעיסת עלי גת?
לפי החוק מותר ללעוס עלי גת וזו תיחשב פעולה חוקית לחלוטין. מסיבה זו גם מותר לגדל עלי גת (שמיועדים ללעיסה) ולא צפויים להיענש על עצם הגידול. במדינות מסוימות גם לעיסה של עלי גת אסורה ונחשבת למעשה לא חוקי, אך אצלנו בישראל החוק מתיר לעיסת גת. זה אומר שאתם יכולים בשקט לשבת וללעוס את הצמח, ליהנות מההשפעות ולשמוח בשקט. ומה לגבי שתייה של העלים? כאן זה מורכב יותר, דלגו לסעיף הבא ונסביר הכל.

ומה לגבי שתיית עלי גת?
אנחנו יודעים שזה נשמע מוזר ולא ממש הגיוני, אבל החוק בישראל מתיר אך ורק לעיסה של עלי גת. שתייה של העלים (במיץ, בשייק או בכל משקה אחר) נחשבת למעשה לא חוקי. רק לאחרונה נתפסה "מעבדה" לייצור מיץ גת בטענה שמדובר בעבירה על החוק. זה אומר שכל משקאות הגת שרצים במסיבות, בחתונות ובאירועים אינם חוקיים וצריכה (או מכירה) שלהם היא עבירה על החוק. שימו לב.

מה ההבדל בין לעיסה לשתייה?
בטח תשאלו (ובצדק) מה ההבדל בין לעיסה לשתייה ולמה פעולה אחת נחשבת חוקית לחלוטין ואחרת תהיה עבירה על החוק? ובכן, יש לנו תשובה לכך (אתם לא חייבים לקבל אותה). משרד הבריאות קבע שכאשר צורכים את הגת שלא בצורה הטבעית (כלומר בשתייה) מופרשים חומרים סינתטיים ומסוכנים שעלולים לסכן את המשתמשים. פקודת הסמים אוסרת על הפקה והכנה של מוצרים מעלי הגת ומתירה לצרוך אותם אך ורק בצורתם הטבעית (בלעיסה).