מהם החומרים הפעילים בצמח הקאת

צמח הקאת, או בשמו המוכר יותר גת, שייך למשפחת הקלסטריים וכולל מגוון חומרים פעילים. יש כאלה שלועסים אותו, יש כאלה שמכינים ממנו תה, יש כאלה שמעדיפים מיץ ויש כאלה שמערבבים עם אלכוהול. כך או אחרת כולם מסכימים על דבר אחד: החומרים הפעילים בצמח הקאת (או הגת, איך שאתם מעדיפים) הם שעושים אותו לצמח אהוב ומבוקש כל-כך. יצאנו לבדוק מהם החומרים האלו ומה הם בדיוק עושים וחזרנו עם מידע מרתק במיוחד!

קאתין - אחד מהחומרים הפעילים בצמח הקאת
עלי קאת מכילים חומר פעיל שנקרא קאתין ומכאן קיבל הצמח את שמו… הקאתין הוא אחד החומרים העיקריים שפעילים בצמח הגת והוא זה שאחראי על מצב רוח טוב, תחושת אופוריה, וריחוף קל שאנשים לעתים חשים אחרי צריכה של צמח הגת. ההשפעה של הקאתין תלויה בכמות הצריכה למרות שהחומר מוגדר במקומות מסוימים כסם פסיכואקטיבי, עלי גת נחשבים לחוקיים במדינת ישראל.

קאתינון - חומר נוסף שכדאי להכיר
גם קאתינון (עוד מקור לשם הצמח) הוא חומר פעיל שנמצא בעלי הגת. ההשפעה שלו דומה לחומר הפעיל "קאתין" אך מדובר בחומר מעט שונה. השילוב בין קאת לקאתינון הוא מה שיוצר את המאפיינים הייחודיים של עלי הגת. גם במקרה הזה הוא שייך לקבוצת חומרים פסיכואקטיבים אך כאשר הוא נמצא בתוך עלי גת הצריכה והשימוש בו הם חוקיים לכל דבר ועניין.

יש גם חומרים נוספים
הקאת והקאתינון הם הרכיבים העיקריים והמוכרים של צמח הגת אלא שיש בו עוד המון חומרים נוספים. לא כל החומרים מוכרים, מה שהופך את המחקר על צמח הגת למורכב יותר. בין מגוון החומרים שכן הצליחו לגלות ניתן למנות תרכובות כמו: אלקלואידים, פלבנואידים, סטרולים, ומגוון ויטמינים ומינרלים. החומרים הפעילים הם כאמור קאת וקאתינון אך השילוב בין כל המרכיבים שבעלה הם שגורמים להשפעה הייחודית שלו. במקומות מסוימים עלי גת נחשבים לא חוקיים וייתכן מאוד שגם בארץ נהיה עדים לשינוי כזה בעתיד. כרגע הצמח חוקי וניתן להשיג אותו במגוון רחב של מקומות. חשוב להקפיד על צריכה של עלי גת ממגדלים מורשים ואמינים.