לחזן גת - כך תעשו זאת נכון

קצת נרגילה, קצת דיבורים, קצת שירים, הרבה צחוקים והרבה על גת שנלעסים על ידי כל המשתתפים בישיבה. קוראים לזה "לחזן" והמשמעות של זה היא ישיבה עם החבר'ה תוך לעיסת גת. למה לחזן? טוב ששאלתם כי יש לנו תשובה מעניינת שאולי תפתיע אתכם. ראשיתה של מסורת לעיסת עלי הגת החלה בתימן שם ישבו היהודים בחברותא ולמדו תורה תוך כדי לעיסת עלי הגת. הישיבות שמתקיימות בארץ לא תמיד כוללות לימוד תורה וחזנות (לרוב הן לא) אבל השם "לחזן" או בהטיות המוכרות שלו "להתחזן" , "מתחזנים", "התחזנו" נותר איתנו. אז איך מתחזנים כראוי? הנה כמה טיפים והמלצות.

קודם כל דואגים לעלי גת איכותיים
כמו שציינו קודם, בלי לעיסה של עלי גת זו לא "התחזנות" אלא סתם שיבה רגילה. כדי להתחזן באמת צריך עלי גת ולא סתם עלים אלא גת איכותית באמת. כיום ניתן למצוא בארץ מגוון רחב של סוגי עלי גת והזמינות היא גבוהה במיוחד. אז הדבר הראשון (והחשוב ביותר) שצריך כדי "לחזן" הוא לדאוג לעלי גת איכותיים וטובים, רצוי במגוון סוגים כדי שכל אחד מהמשתתפים יוכל לבחור את הסוג האהוב עליו ביותר.

אחר כך דואגים לחבר'ה טובים
אחרי שדאגתם לעלי גת הגיע הזמן לדאוג למרכיב נוסף (וחשוב לא פחות) והוא חברותא טובה! פעם, בתימן, "לחזן" היה כולל לימוד תורה בחברותא תוך כדי לעיסת גת. החברותא הייתה חלק משמעותי ביותר וגם כיום זה מרכיב הכרחי. לא יושבים לחזן עם מי שלא אוהבים או שלא מתחברים אליו. בדיוק בגלל זה צריך לבחור בקפידה את החבר'ה ולדאוג שאלו יהיו אנשים שכיף לכם ונעים לכם איתם. אנשים שאפשר לעשות איתם צחוקים, לדבר, להרגיש בנוח, ולשהות כמה שעות טובות בכיף גדול.

מפנים את הזמן ואת כל הסחות הדעת
כדי לחזן כמו שצריך כדאי לפנות זמן ולנקות את כל הסחות הדעת. רצוי לנתק גם טלפונים ניידים ולהתרכז אך ורק בעלי הגת ובחבר'ה שבחרתם לשבת איתם. פעם ישיבות "התחזנות" היו מתרחשות באחר הצהרים אבל היום זה קצת פחות ריאלי. שעות אחר הצהרים מוקדשות עדיין לעבודה כך שרוב האנשים לא פנויים בשעות האלה ולכן רוב הישיבות כיום מתקיימות בשעות הערב. אבל אל תתנו לשינוי בשעה להפריע לכם! כל עוד תפנו את הזמן כראוי תהנו מזמן איכות מושלם עם עלי גת טובים, חבר'ה וכיף גדול. ככה מתחזנים היום!