השפעות שתיית מיץ גת לעומת לעיסה

אם תשאלו יוצאי תימן שבקיאים במסורת לעיסת גת לגבי שתייה של הצמח, הם כנראה יצחקו לכם בפנים (ואולי אפילו ירקו כמה עלים שנתקעו להם מרוב הלם :)). לעיסת גת הייתה פופולרית ביותר בתימן והעולים שהגיעו לארץ הביאה את המסורת איתם. היה נהוג ללעוס את העלים בחברותא לאחר יום העבודה או הלימודים. פעולת הלעיסה היא חלק בלתי נפרד מהעניין ושתייה היא אפשרות שהתפתחה מאוחר בהרבה ואינה חלק מהמסורת. יצאנו לבדוק האם יש הבדלים בהשפעה בין שתייה ללעיסה, מהי האפשרות העדיפה יותר, ואיך תבחרו מה נכון יותר בשבילכם.

ההשפעות מלעיסה של עלי גת
כפי שציינו, לעיסת עלי גת היא האפשרות המסורתית והקדומה יותר. ההשפעות מלעיסה של עלי גת יכולות לכלול התרוממות של מצב הרוח, הקלה בכאבים, דיכוי תאבון, חיזוק כוח הגברא, חיזוק הפוריות ועוד. כמות החומר הפעיל שעוברת אל הגוף באמצעות לעיסה היא נמוכה יותר ולכן כל ההשפעות שציינו יגיעו בעצימות נמוכה יותר מאשר דרך שתייה של עלי הגת.

ההשפעות משתייה של גת במיץ או בתה
מיץ גת או תה עלי גת הם התפתחויות מאוחרות יותר ושכלולים שפותחו לאורך השנים. כל ההשפעות שציינו קודם עשויות להיות גם במקרה של שתייה, אלא שייתכן וכאן הן יהיו בהשפעה גבוהה יותר כתוצאה מצריכה של חומר פעיל רב יותר. הסכנה בתופעות לוואי כתוצאה מצריכה של גת היא גבוהה יותר בשתייה. זה קורה גם בשל כמות החומר הפעיל הרבה וגם בשל הסכנה להכנסה של חומרים אחרים. במקומות רבים מכינים מיץ גת שכולל חומרים נוספים, מה שבלעיסה לא קורה. לצערנו אנחנו שומעים לא פעם על אנשים שנפגעו מתופעות לוואי קשות כתוצאה משתייה של גת ואלו הם הסיבות לכך.

מהי האפשרות העדיפה יותר?
האפשרות העדיפה תלויה במטרה שלשמה אתם צורכים את הגת. אם חשובה לכם החברותא והחוויה של צריכת גת בצוותא, לעיסה היא האופציה העדיפה עבורכם. אם אתם מחפשים דרך יעילה ומהירה להרזייה ואיבוד משקל, או משקה להעלאת מצב הרוח במסיבה, היינו ממליצים לכם דווקא לשתות את הגת שגן ההשפעה תהיה מהירה ויעילה יותר. כך או אחרת, חשוב לצרוך עלי גת טבעיים ואיכותיים ללא חומרים נילווים שאתם לא יודעים מה הם.